Iniciatíva Slobodné mesto: December 2017–mesiac v ktorom vláda SR odhodí posledné zábrany?

Autor: Marek Tydor | 29.11.2017 o 10:57 | Karma článku: 5,37 | Prečítané:  522x

Vlastnícke právo by malo byť nedotknuteľné, to je základný pilier každej slobodnej demokracie. Platí to ale aj na Slovensku? Asi nie, tu totiž platí štatút významnej investície ktorý stavia záujmy štátu nad záujmy obyvateľov.

Doteraz sa tento štatút využíval pri výstavbe diaľnic, pripadne pri vstupe významného investora (KIA, Jaguar), s čím by sa možno ešte dalo súhlasiť. Ale dnes sa vláda pokúša použiť tento štatút pre záujmy súkromnej finančnej skupiny na úkor obyvateľov mesta. Otázka je, či sa jedná o jednorazový úlet  súčasnej vládnej garnitúry, alebo o test slovenského národa či dokážu akceptovať aj takéto „panské huncútstva“.

O čo vlastne ide? Súkromní investori chcú získať štatút významnej investície pre projekt „Spojená Bratislava“. Celý projekt sa na prvý pohľad zdá lákavý bohužiaľ skutočnosť môže byť veľmi odlišná. To najdôležitejšie čo v danom projekte nefiguruje je fakt, že investor plánuje realizovať svoju investíciu na pozemkoch, ktoré nie sú v jeho vlastníctve a jediná možnosť ako sa k nim dostať je ich vyvlastnenie (bez súhlasu ich súčasných majiteľov) na základe štatútu významnej investície.  

Ako to chcú dosiahnuť? Jednoducho, súčasťou  investície má byť rozšírenie električkovej trate a lanovka cez Dunaj. Tak sa na to pozrime trochu bližšie:

-         električková trať ma predovšetkým zabezpečiť spojenie novopostavených bytov v plánovanej lokalite s centrom mesta a predovšetkým s OC Eurovea. OC Eurovea je hlavným cieľom novej električkovej trasy z oboch smerov, tomuto záujmu je priamo podriadená celá nová trať. Pýtate sa či rozšíri napojenie Petržalky na centrum mesta? NIE! Umožní ostatným mestským častiam ľahší prístup do centra a odľahčí tým dopravnú situáciu v meste? NIE! Oprava, pokiaľ sa budete chcieť pozrieť nejaké nové háby v OC Eurovea tak vtedy možno áno...

-          lanovka cez Dunaj – táto „úžasná idea“ opäť nekopíruje potreby obyvateľov Petržalky. Je to taký malý pomník jednej megalomanskej investičnej spoločnosti – niečo ako socha Krista spasiteľa v Rio de Janeiro po slovensky. Je výsmechom všetkým obyvateľom, že tento nezmysel môže byť použitý ako dôvod pre vyvlastnenie majetku občanov Slovenska

V čase keď spoločnosti HB Reavis a J&T REAL ESTATE, a.s. požiadali o pridelenie štatútu významnej investície pre tento projekt, dal pán podpredseda vlády Peter Pellegrini možnosť vyjadriť sa dotknutým mestským častiam možnosť sa vyjadriť. Všetky dotknuté mestské časti (Ružinov, Staré mesto a Petržalka) vrátane mesta Bratislava na svojich zastupiteľstvách nesúhlasili s touto investíciu, napriek tomu plánuje pán Pellegrini v najbližšom období predložiť na zasadnutie vlády návrh na udelenie štatútu významnej investície.

Pýtate sa prečo? Pýtate sa správne. Pretože, čo ak je toto iba prvá lastovička? Čo ak je to test či to občania SR „prehryznú“. Väčšina lukratívnych pozemkov vo vlastníctve spoločností sú už zastavané (alebo dobre oplotené aby luxusné objekty nedráždili oči bežného občana). Jediná možnosť ako pokračovať, je stavať na súkromných pozemkoch ktoré vlastnia občania  alebo mestá. A to je ten hlavný účel štatútu primárnej investície. V skratke sa jedná o nechutné okrádanie občanov SR zastrešené ochrannou rukou vlády SR.

Dnes je to Bratislava, zajtra to môže byť ktorékoľvek iné mesto, alebo lokalita. Ak vlastníte pozemok tak si ho užívajte čo najviac, zajtra oň môžete prísť. Ak máte v blízkosti park alebo lesík choďte sa dnes po ňom prejsť – zajtra tam už môže stáť administratívna budova, 105 metrová bytovka, obchodné centrum, alebo obrovské parkovisko.

Najťažšie je urobiť niečo prvý krát. Prvý krok, prvý bozk, prvá krádež aj prvá vražda. Vždy je to ťažké iba prvý krát, potom to už ide samo. Teraz sa vláda SR prvý krát pokúša pripraviť občanov SR o ich majetky pre potreby súkromných spoločností. Ak to prejde, tak druhý krát to už pôjde naozaj veľmi, veľmi ľahko. Možno v Trenčíne, možno v Banskej Bystrici, Košiciach, Prešove...

Ako radový občan SR sa nedokážem stotožniť s takouto aroganciou moci. Preto som signatárom Petície proti schváleniu štatútu významnej investície projektu Spojená Bratislava https://www.peticie.com/signatures/peticia_proti_schvaleniu_tatutu_vyznamnej_investicie_projektu_spo/. Považujem to za jednu z posledných možností dokázať vláde SR že občania tejto republiky chcú a budú spolurozhodovať o svoje budúcnosti.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Život na Slovensku sa opäť obmedzuje, začína sa miernejší lockdown (prehľad)

Zákaz vychádzania sa netýka cesty do práce, na Orave a v Bardejove treba i test.


Už ste čítali?